Nem volt kétharmados támogatottsága tegnap a Földművelésügyi
Minisztérium azon javaslatának, amely többek közt arról rendelkezett
volna, hogy a nemzeti parkok helyett a Földalapkezelő döntsön a védett
területek hasznosításáról. Az ellenzék összezárt, de az ötletnek a
Fideszben sem mindenki örült.
Elhalasztotta tegnap a parlament annak a törvényjavaslatnak a végszavazását, amely arról rendelkezett volna, hogy a Nemzeti Park Igazgatóságok (NPI) helyett a Nemzeti Földalapkezelő (NFA) hasznosítsa a védett, tehát nemzeti parki vagy Natura 2000 besorolás alá eső földterületeket. Az Országgyűlés azután döntött így, hogy az indítvány minősített többséget igénylő kitételei – így például épp a nemzeti parkok földjeiről szóló rész – nem kapták meg a szükséges kétharmados többséget.
A parlamenti honlap adatai szerint négy fideszes képviselő, így Bencsik János , Hende Csaba honvédelmi és Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter, valamint maga az előterjesztő Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter is nemmel szavazott. Az MTI szerint közülük később ketten is azt jelezték az ülésvezetésnek, hogy igennel szavaztak – így se lett volna meg azonban a szükséges kétharmados többség, ezért az előterjesztő kérésére úgy határoztak a képviselők, hogy elhalasztják a zárószavazást.
A javaslatcsomag több, egyszerű többséggel elfogadható pontja mellett a kétharmados többséget igénylő nemzeti parkokról szóló rész váltotta ki korábban a legtöbb vitát, bár a védett területek tulajdonában nem történt volna változás, a kezelésük került volna az NFA-hoz. A cél az, hogy az állami földek hasznosítása egységes tulajdonosi joggyakorlás keretében, egységes hasznosítási elvek mentén történjen. Az indoklás szerint az NFA a védett természeti és Natura 2000-es területek haszonbérbe adása során minden esetben érvényesíti a természetvédelmi szakmai előírásokat, amelyeket a nemzeti parki igazgatóságok adnak meg számára, így a kizárólagos nemzeti parki igazgatósági vagyonkezelés fenntartása nem indokolt.
A Nemzeti Park Igazgatóságok (NPI) eddig szigorú környezetvédelmi
feltételek mellett a nemzeti parkok területének egy részét használatba
adták gazdálkodóknak. A jelenleg élő szerződéseket nem érintené a kezelő
változása, más kérdés, hogy a lejárt szerződéseket már nem a nemzeti
parkok kötnék újra, hanem a Nemzeti Földalapkezelő (NFA) – a bírálók,
így az ellenzék és egyes civil szervezetek szerint inkább üzleti és
politikai, mint környezetvédelmi szempontok figyelembevételével.
A Fidesz-KDNP kétharmados többségének megszűntével megakadt javaslat egyeztetésre késztetheti a kormányt. Rogán Antal , a Fidesz frakcióvezetője tegnap arra kérte Fazekas Sándor földművelésügyi minisztert, tárgyaljon az ellenzékkel az állami földek bérbeadási gyakorlatával kapcsolatosan. Rogán hozzátette: szerintük az állam kezében lévő földek bérbeadását ugyanazon szabályok alapján, egységesen és átlátható módon egy szervezetnek kell végeznie. A jelenlegi gyakorlatot átláthatatlannak tartja a frakcióvezető. A földművelésügyi miniszter természetesen eleget tesz a frakcióvezető kérésének – közölte a tárca az MTI-vel.
A javaslatot azonban a kormánypártban sem támogatja mindenki. Figyelemreméltó, hogy a közelmúltban az Országgyűlés fenntartható fejlődés bizottságának fideszes többsége és a Kövér László házelnök által vezetett fenntartható fejlődés tanácsa is elutasította a felvetést.
© 2013 Kié legyen a föld?