Az Európai Bizottság elnökéhez fordul az Országgyűlés mezőgazdasági
bizottsága, mivel a testület szerint birtokpolitikai bizonytalanságot
okoz az unió földforgalmi törvényvizsgálata. A képviselők úgy vélik,
hogy az EB eljárása diszkriminatív – mondta a mezőgazdasági bizottság
elnöke az MTI-nek kedden.
Miután Ausztria az Európai Unió Bizottságához fordult a magyar földforgalmi törvény miatt, a Bizottság úgy döntött: az összes újonnan csatlakozott ország földforgalmi törvényét megvizsgálja. A vizsgálat után nemcsak a magyar földforgalmi törvénnyel, hanem további három ország hasonló törvényével kapcsolatban is kifogást emeltek.
A mezőgazdasági
bizottságban úgy látják, hogy az unió magatartása az ügyben
birtokpolitikai bizonytalanságot eredményez, mert a régebbi tagországok
földforgalmi törvényei is tartalmaznak az uniós joggal ellentétes
kitételeket.
Az Országgyűlés mezőgazdasági bizottsága ezért levelében azt javasolja, hogy az Európai Bizottság nagy bizonytalanságot okozó lépését függesszék fel, és az uniós testület szabályozza újra, hogy egy adott országnak milyen mozgástere
Kedden egy nagyon sok vitát kiváltó kérdésben döntött a parlament, és végül elfogadta azt a törvényt, ami a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet kezelésébe adta a nemzeti parkok földjeinek nagy részét. Az ügy azért váltott ki nagyon sok vitát, mert eleve gyanús volt, hogy a kormány nem igazán adott rá ésszerű magyarázatot, miért kell annak a szervezetnek kezelnie ezeket a területeket, ami a termőföldekkel foglalkozik.
De mi lehetett a törvényt javasló Földművelésügyi Minisztérium célja" Valamit terveznek a nemzeti parkok földjeivel" Veszélyben lehetnek a védett területek" Szakemberekkel kutattunk a válaszok után.
A kormányzat szerint a törvény
Arról is beszélt, hogy nyilvántartási jellegű változtatásról döntött az Országgyűlés az állami földvagyon kezelésével kapcsolatos törvény módosításával, a nemzeti parkok továbbra is megkapják a működésükhöz szükséges keretet, a természetvédelmi értékek megőrzését jogszabály garantálja.
A tárcavezető a lapnak cáfolta azon sajtóhíreket, amelyek szerint
menesztené őt Orbán Viktor. Kiemelte: nagyon sok feladat áll az agrárium
előtt, és a miniszterelnök bizalmát élvezve folytatja a megkezdett
munkát.
Ha felemeljük a szavunkat az éghajlatváltozást okozó környezetszennyezés ellen, arra ösztönözhetjük a párizsi klímacsúcs résztvevőit, hogy ambiciózusabb, elkötelezettebb megállapodást kössenek meg - mondta Áder János köztársasági elnök keddi, budapesti sajtótájékoztatóján.
Áder az Origónak azt mondta, folyik az alkotmányossági vizsgálat a nemzeti parkok földjeinek átvételéről szóló törvény ügyében, mihelyt ez véget ér, közölni fogja álláspontját.
Emlékeztetőül: a parlament április 28-án egyszerű többséggel elfogadta az ellenzék által csak földmutyinak nevezett törvényt, ami a nemzeti parkok védett területének kezelési jogát a Nemzeti Földalapkezelő Szervezethez juttatná.
A törvényjavaslatot először április 14-én terjesztették a parlament elé – elfogadása akkor még kétharmadot igényelt volna, elsőre pedig nem is sikerült az ellenzéki képviselők elutasító voksa miatt.
Áder János arra a kérdésre, hogy szükségesnek tartja-e a paksi bővítést, azt mondta: ebben a témában 6-8 éve egyértelmű, konszenzusos döntés született, amit ő is elfogad.
Áder János beszédében kitért arra is, hogy
Két hete egy kétharmados csomagban nyújtotta be Fazekas Sándor ezt
Minden marad a régiben a nemzeti parki földeken – gyakorlatilag ezt mondta Fazekas Sándor a Kossuth Rádióban szerda reggel a kedden megszavazott törvényről, ami a nemzeti parkok vagyonkezelésébe tartozó földeket átadta a Nemzeti Földalapkezelőnek. A földművelésügyi miniszter szerint annyi történt, hogy a nemzeti parkok ezután másfajta szerződéses háttérrel gondozzák majd az állami földet, de ez nem jár különösebb következményekkel.
Fazekas mindenkit azzal nyugtat, hogy
Elvették a nemzeti parkok földjeinek egy részét
Farkas István ügyvezető elnök az ATV Startban elmondta, a természetvédelmi területek védelmének legbiztosabb módja, ha azok továbbra is a nemzeti parkok kezelésében maradnak, hiszen olyan természetvédelmi célú szervezetekről van szó, ahol a területi szervek képviselői szakszerűen el tudják látni a haszonbérbe adott földek ellenőrzését, védelmét, szemben az NFA-val, ahol erre nincs meg a megfelelő apparátus. Farkas szerint az új törvény alkotmányellenességét igazolja, hogy már egy 1994-es alkotmánybírósági határozat is kimondta, hogy a környezetvédelem elért szintjét nem lehet csökkenteni Magyarországon, a mostani Alaptörvényben pedig az is szerepel, hogy a természeti erőforrások védelme mindenkinek kötelessége.
Farkas István arra is rámutatott, az új törvény alapján több haszonbérleti szerződést is újraköthetnek, és attól tartanak, hogy az adott területeken a természetvédelmi korlátozásokat is megváltoztathatják. A Magyar Természetvédelmi Szövetség ezért azt javasolja, a
Az MSZP levélben fordult Áder János köztársasági elnökhöz azt kérve, ne írja alá a földvagyonról szóló törvényt, hanem kérjen alkotmánybírósági kontrollt a nemzeti parki földterületeket a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA) tulajdonába helyező jogszabályról.
Harangozó Gábor, az ellenzéki párt országgyűlési képviselője szerdai budapesti sajtótájékoztatón
Kétszer kellett nekifutni, de végül megszavazta a parlament azt a törvényt, ami a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA) kezelésébe utalta a nemzeti parkok földjeinek a nagy részét.
A (még...) Fazekas Sándor vezette Földművelésügyi Minisztérium már tavaly ősz óta dolgozik egy törvénymódosítás-csomagon, amivel nagyjából 150 ezer hektár termőföldet és erdőt vennének el a nemzeti parkok igazgatóságától és adnának oda a földalapnak. Az ügy elég gyanús, mert a kormány azon kívül, hogy jobb lenne, ha egységesen kezelnék az állami földeket, nem igazán tudott érveket felhozni a változtatás mellett. A törvény indoklásában is csak ennyi szerepel,
Az előterjesztés eredeti célja az volt, hogy az NFA tulajdonába kerüljön az összes állami tulajdonú föld, hogy azok hasznosítása egységes tulajdonosi joggyakorlás, egységes hasznosítási elvek alapján történhessen.
A zárószavazást azonban két héttel ezelőtt el kellett halasztani, mert a javaslat kétharmados többséget igénylő
Elfogadta a parlament kedden az állami földvagyon kezeléséről szóló törvénymódosítást, amelyhez két héttel ezelőtt a kormánypártoknak nem sikerült biztosítaniuk a szükséges kétharmados többséget, így a képviselők most egy átdolgozott – minősített többséget igénylő rendelkezéseket már nem tartalmazó – előterjesztést szavaztak meg. Az indítványt az ellenzék és szakmai szervezetek főként azért bírálták, mert védett természeti területeket is a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA) hatáskörébe utal. Mint azt a Piac&Profit korábban megírta, a törvényjavaslatot a parlament fenntarthatósági bizottsága sem támogatta.
A törvénymódosítást csak másodjára tudták megszavazni, mert két héttel ezelőtt a kormánypártoknak nem sikerült biztosítaniuk a szükséges kétharmados többséget, így a képviselők most egy átdolgozott – minősített többséget igénylő rendelkezéseket már nem tartalmazó – előterjesztést szavaztak meg.
Fazekas Sándor
földművelésügyi miniszter átdolgozott törvényjavaslatára 110 képviselő
szavazott igennel, 57-en pedig nemmel. Az ellenzék mellett a fideszes Bencsik
János nyomott nemet.
A törvényalkotási bizottság – a szakminiszter előterjesztésére – zárószavazás előtti módosító javaslatot nyújtott be, kezdeményezve a törvényjavaslat egységének megteremtését a
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, a Magyar Természetvédők Szövetsége és a WWF Magyarország a köztársasági elnök, az ombudsman és az összes parlamenti képviselő segítségét kéri, hogy az alkotmányellenes törvény ne léphessen hatályba.
Az állami vagyonról szóló T/3788. törvényről ma szavazott a parlament. – fotó: itthon.hu
A törvény a nemzeti park igazgatóságoktól a Nemzeti Földalapkezelő Szervezethez (NFA) helyezi át a védett területekkel kapcsolatos vagyonkezelési feladatok jelentős hányadát. Ez a három országos természetvédelmi civil szervezet, az Országgyűlés Fenntartható fejlődés bizottsága, a Nemzeti Fenntartható Fejlődés Tanácsa
Végül a Nemzeti Földalapkezelő Szervezethez került az összes állami tulajdonú föld, miután az Országgyűlés elfogadta a felesre módosított törvényjavaslatot.
Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter átdolgozott törvényjavaslatára 110 képviselő szavazott igennel, 57-en pedig nemmel. Az ellenzék mellett a fideszes Bencsik János nyomott nemet.
Kétharmadon nem ment át
Az előterjesztés eredeti célja az volt, hogy az NFA tulajdonába kerüljön az összes
A zárószavazást azonban két héttel ezelőtt el kellett halasztani, mert a javaslat kétharmados többséget igénylő részei nem kapták meg a szükséges számú voksot.
Bencsik már akkor is szembement a frakcióval, és Rogn egyből jelezte is: újabb büntetés néz ki a renegát képviselőnek.
Ezt követően a törvényalkotási bizottság - a szakminiszter előterjesztésére - zárószavazás előtti módosító javaslatot nyújtott
Elfogadta a parlament kedden az állami földvagyon kezeléséről szóló törvénymódosítást, amelyhez két héttel ezelőtt a kormánypártoknak nem sikerült biztosítaniuk a szükséges kétharmados többséget, így a képviselők most egy átdolgozott – minősített többséget igénylő rendelkezéseket már nem tartalmazó – előterjesztést szavaztak meg. Az indítványt az ellenzék és a szakmai szervezetek főként azért bírálták, mert védett természeti területeket is a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet hatáskörébe utal.
Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter átdolgozott törvényjavaslatára 110 képviselő szavazott igennel, 57 pedig nemmel. Az ellenzék mellett a fideszes Bencsik János nyomott nemet.
Az előterjesztés eredeti célja az volt, hogy az NFA tulajdonába kerüljön az összes állami tulajdonú föld, hogy azok hasznosítása egységes tulajdonosi joggyakorlás, egységes hasznosítási elvek alapján történhessen. A zárószavazást azonban két héttel ezelőtt el kellett halasztani, mert a javaslat kétharmados többséget igénylő
Múltkor kétharmad kellett volna a javaslat elfogadásához, de nem volt meg – a kormánypárt most átnyomta feles többséggel. Valakiknek nagyon fontos lehet.
Április 14-én még azt írhattuk: nem veszik el a nemzeti parkok földjeit, mert nem volt meg az „állami földvagyon egységes kezeléséről” szóló törvénymódosítás elfogadásához szükséges kétharmados támogatás. Számos jel mutatta, hogy a nemzeti parkok meggyöngítése még a Fideszben is feszültségeket kelt: ellenezte Bencsik János, nem támogatta az Országgyűlés Fenntartható Fejlődés Bizottsága, „véletlenül” több miniszter is rossz gombot nyomott meg a szavazáskor, és a hírek szerint nem nézte jó szemmel Kövér László házelnök sem. A kormánypártokon kívül mindenki elutasítja az elképzelést, nemcsak az ellenzék – például az ügyben elég meggyőző publicisztikát író „vidéki LMP-s”, Sallai R Benedek –, hanem 170 civil szervezet és az a több ezer ember is, aki tiltakozásul levelet küldött az Országgyűlésnek.
A javaslat leszavazása után lehetőség lett volna korrigálni, meghallgatni az ellenérveket – például
Az ellenzék és a civil természetvédők tiltakozása, illetve az ombudsmani ellenjavallat dacára elfogadta kedden a parlamenti kormánytöbbség az állami földvagyon kezeléséről szóló, a nemzeti parkok földjeit a sajátos földpályázati döntéseiről híres Nemzeti Földalapra bízó törvényjavaslatot.
A döntés ellenzői még nem adták fel: most többek között a köztársasági elnöktől, az ombudsmantól és az Alkotmánybíróságtól várják a védett területek megmentését.
Kivették a kétharmados többséget igénylő részeketKét héttel ezelőtt a kormánypártoknak nem sikerült biztosítaniuk a szükséges kétharmados többséget, így most egy átdolgozott, a kétharmadot igénylő szakaszok nélküli verzió került a parlament elé. Erre 110 képviselő (a nem gombot megnyomó fideszes Bencsik János híján az összes jelenlévő kormánypárti) igennel szavazott, 57-en pedig elutasították a javaslatot.
Kétszer kellett nekifutni, de végül megszavazta a parlament azt a törvényt,
ami a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA) kezelésébe utalta a
nemzeti parkok földjeinek a nagy részét. A Fazekas Sándor vezette
Földművelésügyi Minisztérium már tavaly ősz óta dolgozik egy
törvénymódosítás-csomagon, amivel nagyjából 150 ezer hektár termőföldet
és erdőt vennének el a nemzeti parkok igazgatóságától és adnának oda a
földalapnak. Az ügy kérdéseket vet fel, mert a kormány azon kívül, hogy
jobb lenne, ha egységesen kezelnék az állami földeket, nem igazán tudott
érveket felhozni a változtatás mellett.
A miniszterelnök a bevándorlók baszogatása után újabb témában
zárkózik a Jobbik mellé. Összeült a parlament, az eredmény: viszik a
nemzeti parkok földjeit, tovább kuszálják a vasárnapi zárva tartás
szabályait. Keddi híreink következnek.
Pécs, provokátorok, halál
A pécsi hérosz
Fotó: MTI
Az
Azz elmúlt hetek leosztása szerint csütörtökönként Lázár János sajtótájékoztatói, keddenként Orbán Viktor országjárásának aktuális felszólamlásai szolgáltatják a híreket. A miniszterelnök ezúttal Páva Zsolt pécsi polgármesterrel parádézott a modern városok körút legújabb állomásán, de a nagy örömködésbe belerondított 10-15, a Pécs közelébe tervezett atomtemető miatt tiltakozó ellentüntető. Orbán nyugdíjas hívei kis híján nekimentek a „provokátoroknak”, még szerencse, hogy bölcs vezetőjük idejében higgadtságra intette őket. Igaz, a vs.hu videóján azt is hozzáteszi, „fontos, hogy a többség erejével toljuk félre őket”.
Újságírók újfent megpróbálták Habony Árpádról kérdezni
Tegyük egyértelművé, hogy mi is a tét, amikor „az állami földvagyon kezelésével összefüggő egyes törvények módosításáról” című törvényjavaslatról beszélünk. A földművelésügyi tárca alapvetően változtatná meg a nemzeti park igazgatóságok vagyonkezelésében lévő, természeti értékeik miatt védett természeti területek helyzetét.
A jogszabálytervezet célja, hogy az állam tulajdonában lévő termőföldeknek minél nagyobb része kerüljön át a Nemzeti Földalapba (NFA). A kormányoldal egységes termőföld-nyilvántartásról és egységesebb kezelési gyakorlatról, a tulajdonosi jogok átláthatóbb kezeléséről beszél, míg az ellenzék földmutyiról és szétvert természetvédelemről. Tiltakozott a jövő nemzedékek képviseletét ellátó szószóló, az Országos Környezetvédelmi Tanács és Fenntartható Fejlődés Tanácsa, felemelték szavukat a civil szervezetek tucatjai és a tudományos élet képviselői. De mi is a probléma"
Mi az, amit a minisztérium és a kormány nem akar meghallani" Hogyan lesz a vagyongazdálkodásból rablás, a rablásból természetpusztítás" Az állam a tulajdonában álló termőföldeket különböző tulajdonosi
A fideszes törvény-tervezet minimum 4, de akár 25 milliárdos támogatásról is szól. A vagyonkezelői jog a nemzeti park igazgatóságoktól történő elvonása ismét azt jelenti, hogy a termőföldből származó jövedelmet pártkatonáknak adják, de ezúttal –„járulékos kárként” – egyben összeomlasztja a természetvédelemi intézményrendszert, és veszélyezteti magukat a területeket és a természeti értékeket is.
Tegyük egyértelművé, hogy mi is a tét, amikor „az állami földvagyon kezelésével összefüggő egyes törvények módosításáról” című törvényjavaslatról beszélünk. A Fazekas Sándor vezette földművelésügyi tárca alapvetően változtatná meg a nemzeti park igazgatóságok vagyonkezelésében lévő, természeti értékeik miatt védett természeti területek helyzetét. A jogszabálytervezet célja, hogy az állam tulajdonában lévő termőföldeknek minél nagyobb része kerüljön át a Nemzeti Földalapba (NFA). A kormányoldal egységes termőföld-nyilvántartásról és egységesebb kezelési gyakorlatról, a tulajdonosi jogok átláthatóbb kezeléséről beszél, míg az ellenzék földmutyiról és szétvert természetvédelemről. Tiltakozott
A professzorok szerint az időközi választások eredménye tükrözi a társadalom hangulatát, amit a jelek szerint a kedvező gazdasági adatok sem ellensúlyoznak. „A passzív többség masszív közönybe süppedt" - fogalmaznak az egyetemi tanárok.
Alapvetően két dolgot emelnek ki, mint amely "okkal kelt elégedetlenséget", bár ezeket - mint fogalmaznak - elnyomja a háttérzaj. Ez pedig a nemzeti parki földek megkísérelt kiszolgáltatása a Nemzeti Földalapnak, valamint a tőzsdei alkusz-cégek botrányainak nem egyenlő kezelése. Ezekhez adódik a közszféra legelhanyagoltabb ágaiban dolgozók jogos türelmetlensége.
“ A tisztánlátást erősen rontja, hogy személyi ellentétek forgatták fel a kormánypárti médiát, és ez megkönnyíti, hogy az ellenzék, a
A kifejezetten polgári értékek iránt elkötelezett egyetemi tanárok 20
éve alakult egyesületét a Jobbik tapolcai előretörése indította
megszólalásra. A professzorok szerint az időközi választások eredménye
tükrözi a társadalom hangulatát, amit a jelek szerint a kedvező
gazdasági adatok sem ellensúlyoznak.
Új, súlyos problémák jelentek meg, amelyek kezelése a nemzet egységét, a kormány erőteljes megtámogatását kívánná - állítják a professzorok. Ilyen az illegális bevándorlás növekedése, a külvilágban zajló keresztényirtás, Magyarország új szerepvállalása az arab világ konfliktusaiban, továbbá annak esélye, hogy az ország a szuverenitásának fontos szeletét vesztheti el az amerikaiakkal tervezett szabadkereskedelmi megállapodásban. Ideje, hogy észrevegyük: a közbizalom új hálójára van szükség. Nekünk, polgároknak kell bizalmat adnunk, de a bizalomra rászolgálni a kormányzó
Az állami vagyonról szóló T/3788. törvényről múlt héten azért nem született döntés, mert az ellenzék nem szavazta meg a kétharmados támogatást igénylő részeket, amelyek az állami földvagyon központosított kezelését szolgálták. A kormányzat mégis zárószavazásra terjesztette be a törvénytervezet feles részeit, amelyek a nemzeti park igazgatóságoktól a Nemzeti Földalapkezelő Szervezethez (NFA) helyeznék át a védett területekkel kapcsolatos vagyonkezelési
A törvényalkotási bizottság csütörtökön - az ellenzék éles kritikája mellett - ugyanis elfogadta a földművelésügyi tárca módosító javaslatát, amely a sarkalatos passzusok nélkül teremi meg az előterjesztés egységét.
Mint a Népszava is megírta, április 14-én az Országgyűlésben nem kapta meg a szükséges kétharmadot a kormány törvényjavaslata, így nem került a Nemzeti Földalapkezelő Szervezethez a a nemzeti parkok vagyonkezelői joga. A Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter által jegyzett javaslat az összes állami föld, így a nemzeti parkok természetvédelmi területeinek is a vagyonkezelői jogát a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA) hatáskörébe utalná. Az áprilisi szavazás meglepetése volt, hogy a módosítás előterjesztője, Fazekas Sándor is a saját javaslata ellen
Állunk a román határ menti Bihari-síkságon, ahová közel tízezer jószágot nem tudnak kihajtani az eddigi bérlők. Előlük három nagy érdekkör nyerte el a földek zömét úgy, hogy a legtöbbjüknek a pályázat benyújtásakor állata sem volt – igaz, megígérték, hogy lesz.
A zöld mezők fölött ellátni a román határtól alig tíz kilométerre fekvő Mezőpeterd templomáig. Az út másik oldalán Váncsod. Ez az a falu, ahol a legutóbbi földosztáskor egy helyi gazda sem jutott földhöz. „Budai Diána nyerte el a földet, ahol legeltetek. A két Budai lyány Angliában dolgozott, azt hiszem, műkörmösök, de most hazajöttek Berettyóújfaluba. Ők és a családfő, Budai László kaptak összesen hatszáz holdat, ami alsó
Az LMP szerint a kormány etikátlanul és jogszerűtlenül vonná ki a sarkalatos törvények sorából a földvagyonról szóló törvény módosítását,
Két földtörvény között
Múlt héten a parlamentben elbukott egy
kétharmados törvény. Még egyes miniszterek is nemet mondtak a kormány új
földtörvényjavaslatára. Miért lenne az baj, ha a nemzeti parkok
kezelésében lévő földterületek a Nemzeti Földalaphoz kerülnének" Rogán
Antal Fidesz-frakcióvezető felszólította Fazekas Sándor földművelésügyi
minisztert, hogy kezdjen az ellenzékkel tárgyalásokat földügyben.
Elfogadja-e a kormány a fideszes Bencsik János és az LMP-s Sallai R.
Benedek, a fenntartható fejlődés bizottsága alelnökének és elnökének
módosító indítványait" Esetleg kiveszik a kétharmados részeket a
törvényből"
Energiaültetvény
Spanyol agrármérnökök nemesítéssel egy olyan
nagyszerű tulajdonságokkal rendelkező hibridet hoztak létre, ami alapján
csodafának is nevezhetnénk az egyébként Oxyfa névre keresztelt óriási
lombhullatót. A tömör szerkezetű fa nem reped, nem vetemedik, így
nagyszerűen használható bútornak, burkolatnak, nyílászárónak,
fedélszéknek. Harmadannyi energia kell az ebből való papírkészítéshez,
mint más esetben. Óriási levelei miatt rengeteg oxigént termel, és
rengeteg szén-dioxidot köt
A földművelésügyi miniszter a nemzeti parkok védett földjeinek hasznosítását a Nemzeti Földalapra bízná, de a szükséges törvénymódosításhoz múlt kedden nem volt meg a kétharmados többség az Országgyűlésben. A fiaskó miatt Fazekas Sándor átdolgozta javaslatát. Kivette belőle a kétharmados részeket, majd múlt pénteken újra benyújtotta a tervezetet a parlamentnek. Egyúttal egyeztetésre hívta az ellenzéki pártokat.
Riporter: A földalapkezelő megkaphatja a nemzeti parkokat" Valószínű,
kompromisszumot kell kötni az ellenzékkel. Milyen kompromisszumra
hajlandóak, hogy meglegyen a kétharmad" ... Nem válaszol"
Fazekas Sándor: Nem, Önöknek nem
A Kisgazda Polgári Egyesület – ezek a Fidesszel szimpatizáló kisgazdák, nem úgy, mint a Fazekas Sándor minisztert a minap deresre húzó független kisgazdák – közgyűlést tartott Budapesten. Turi-Kovács Béla elnök szerint
“fenn kívánják tartani a kisgazdák a Fidesszel a szövetségi rendszert, de a kapcsolat nem lehet egyoldalú.”
Az elnök elmondta, hogy a tanácskozáson értékelték a Fidesszel kialakított politikai kapcsolatrendszerüket, amely szerintük a 2010-es választások után nagyrészt formálissá vált. A parlamentben a Fidesz-frakcióban politizáló Turi-Kovács Béla kifejtette: a választásokon, így az időköziken is a KPE szervezetei teljes erővel támogatták a Fidesz-jelölteket, mégpedig abszolút sikeresen, mert
ott, ahol a KPE tagsága végezte a szervezést, toborzást a választásra, ott a Fidesz “még a mostani rossz szériában is sikert tudott elérni”. Ahol viszont “tájidegen emberek” igyekeztek mozgósítani, ott ez többnyire sikertelen volt.
A Fidesz kénytelen egyeztetni a nemzeti parkok földjeiről az ellenzéki pártokkal FOTÓ: NÉPSZAVA
Az Országgyűlésben nem kapta meg a szükséges kétharmadot a kormány törvényjavaslata, így egyelőre nem kerül a Nemzeti Földalapkezelő Szervezethez a a nemzeti parkok vagyonkezelői joga. A Fidesz kénytelen egyeztetni az ellenzéki pártokkal a jogszabály módosításról. Az MSZP és a PM máris visszautasította, hogy bármilyen formában elfogadja ezt a törvénymódosítást.
Meglepő körülmények között elhalasztotta tegnap az Országgyűlés az állami földvagyon kezelésével összefüggő törvények módosításáról szóló kormányzati előterjesztés zárószavazását. A Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter által jegyzett javaslat az összes állami föld, így a nemzeti parkok természetvédelmi területeinek is a vagyonkezelői jogát a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA) hatáskörébe utalta volna. A keddi szavazás meglepetése volt, hogy a módosítás előterjesztője, Fazekas Sándor is a saját javaslata ellen szavazott. Igaz,
Elhalasztotta tegnap a parlament annak a törvényjavaslatnak a végszavazását, amely arról rendelkezett volna, hogy a Nemzeti Park Igazgatóságok (NPI) helyett a Nemzeti Földalapkezelő (NFA) hasznosítsa a védett, tehát nemzeti parki vagy Natura 2000 besorolás alá eső földterületeket. Az Országgyűlés azután döntött így, hogy az indítvány minősített többséget igénylő kitételei – így például épp a nemzeti parkok földjeiről szóló rész – nem kapták meg a szükséges kétharmados többséget.
A parlamenti honlap adatai szerint négy fideszes képviselő, így Bencsik János , Hende Csaba honvédelmi és Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter, valamint maga az előterjesztő Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter is
Elhalasztotta tegnap a parlament annak a törvényjavaslatnak a végszavazását, amely arról rendelkezett volna,
Tisztelt Miniszterelnök Úr, tisztelt Döntéshozó! Tisztelt Hölgyem/Uram!
Az erdők, a vizek, a termőföld és biodiverzitás nemzeti közös örökségünk része, amelynek védelme mindannyiunk kötelessége. Mint Alaptörvényünket tisztelő magyar állampolgár már eddig is több alkalommal és módon szorgalmaztam és szorgalmazom az erdők, a vizek, a termőföld és biodiverzitás védelmét. A Pannon régió természeti értékeinek megőrzéséért több hazai és nemzetközi fórumon szót emeltem, és írásaimmal is ezt a célt szolgáltam. Gyermekeimmel és unokáimmal együtt szeretném, hogy az egészséges környezethez való jogunkkal még sokáig élhessünk, és gyönyörködhessünk régiónk természeti értékeinek változatosságában, ezért kérem, hogy a kormány által benyújtott T/3788 számú, „az állami földvagyon kezelésével összefüggő egyes törvények módosításáról” szóló törvényjavaslatot jelen formájában ne támogassa és ne szavazza meg, mivel az nem ment át a megfelelő szakmai és civil fórumokon való egyeztetéseken!
A törvénytervezet véleményem szerint veszélyezteti a hazai természetvédelem több kormányzati cikluson keresztül
– Mennyi ideig készítették a háttérmunkát"
– Egy évvel ezelőtt toplistát állítottunk össze a legnagyobb romániai mezőgazdasági cégekről. Akkor még csak a neveket gyűjtöttük össze a cégbíróság adatai alapján, ezután az
Ha a jövő heti országgyűlési határozathozatalon nem mennek át az érintett törvények kétharmados passzusai, akkor nem lehet megemelni minden rendőr és katona bérét – mondta Rogán Antal Fidesz-frakcióvezető, aki ezért az ellenzék támogatását kérte a szavazáson. A kormány terve szerint az idén 30 százalékkal, majd azt követően, 2019-ig évente 5-5 százalékkal emelnék a rendvédelmi dolgozók bérét.
Rogán ugyanakkor kijelentette: a szintén kétharmados földtörvény esetében lesznek olyan ellenzéki módosító indítványok, ami mellé odaáll a Fidesz.
A frakcióvezető erkölcsi kötelességnek nevezte, hogy Magyarország katonákat küldjön Irakba, ezzel támogatva az Iszlám Állam elleni nyugati koalíciót. Ennek elfogadásához szintén kérte az ellenzék támogatását.
Somogyban is számos gond és nehézség foglalkoztatja a gazdálkodókat – hangsúlyozta Máhr András, a Mezőgazdasági Termelők Országos Szövetségének (MOSZ) főtitkár-helyettese szerdán Kaposváron, aki részt vett a megyei szervezet közgyűlésén. Hozzátette: az egyik ugyan már régóta megvan, de még mindig állandó probléma jelent az új földforgalmi törvény és annak következményei. Ebbe a bérleti jogviszonyokkal-, illetve a bérletek megújításával kapcsolatos gondok éppúgy beletartoznak, mint az osztatlan közös tulajdon körüli herce-hurca, ráadásul esetenként nemhogy megyénként, hanem még járásonként is eltérő a földhivatalok gyakorlata. A problémák nehézzé teszik a tervezést.
Úgy tűnik, hogy a nagy egyszerűsítés jegyében sokkal bonyolultabbá vált a rendszer.
Különösen nagy vagyoni hátrányt okozó csalás miatt tett feljelentést a minisztériumhoz tartozó cég, a TIG Nonprofit Kft. vezetője - tudta meg a VS.hu.
„A Buda-Cash botrányt követően a Földművelésügyi Minisztérium szó szerint végrehajtotta Miniszterelnök
Támogatta ma az Országgyűlés Törvényalkotási Bizottsága az állami földvagyonról szóló törvényjavaslatot, amely a természeti értékek jövőjét veszélyezteti. A bizottság tovább „rontotta” a tervezetet egy módosítással, amely az Őrségi és a Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóságok megszüntetését jelenti. A Környezeti Management és Jog Egyesület (EMLA) elemzése szerint jogos a WWF Magyarország, az MTVSZ, és az MME félelme: a törvénytervezet alkotmányellenes.
A Környezeti Management és Jog Egyesület (EMLA) Dr. Fülöp Sándor vezetésével a WWF Magyarország, a Magyar Természetvédők Szövetsége (MTVSZ) és a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME)
felkérésére alkotmányossági szempontból elemezte „az állami földvagyon
kezelésével összefüggő egyes törvények módosításáról” című, T/3788. sz.
törvényjavaslat szövegét.
EMLA a T/3788. sz. törvényjavaslatról (144 KB word)
„A jogászok szakértői vizsgálat során megállapították, hogy a törvénytervezet az egészséges környezethez való alapvető
Még egy lépéssel közelebb került a kormány, hogy elvegye a nemzeti parkok földjét és odaadja a Nemzeti Földalapkezelőnek, a parlament Törvényhozási Bizottsága ugyanis átengedte az erről szóló javaslatot.
Könnyen jutottak állami földek bérleti jogához Simicska Lajos cégei egészen addig, amíg a nagyvállalkozó összeütközésbe nem került Orbán Viktorral – írta a Blikk a Nemzeti Földalapkezelőtől (NFA) kiperelt adatokra hivatkozva. A jelentős hasznot hozó földekhez pályázat nélkül juthattak hozzá a cégek, és a bérleti jog lejáratkor a szerződéseket szinte automatikusan meghosszabbították.
2014-ben 1440 hektárnyi – kb. 15 margitszigetnyi – földdel bővült így Simicska Lajos birodalma, főként a Balaton környékén és a nyugati határszélen.
A Simicska–Orbán-konfliktus szárba szökkenése után azonban elvágták
Miután Dr. Szabó Marcell, az alapvető jogok biztosának jövő nemzedékek érdekeinek védelmét ellátó helyettese konzultált Magyarország nemzeti parkjainak a vezetőivel, közös közleményben kérték meg a kormányt, hogy változtassa meg az állami földek hasznosítására irányuló terveit. A jelenlegi törvényjavaslat szerint ugyanis az állami tulajdonú földek hasznosítása egységes irányelvek alapján történik majd, azonban a közlemény írói szerint ez ellenkezhet az Alaptörvénnyel, mivel kiemelten védett természeti értékeket veszélyeztet.
A Népszabadság szerint a pocokméreg a Prokum B nevű szer, amelynek használata a magyar szántóföldeken tiltott, de Romániában engedélyezett, így bárki behozhatja az országba.
A múlt héten a parlament fenntartható fejlődési bizottságának kormánypárti tagjai nemcsak a Fidesz képviselőcsoportjában ülő Bencsik Jánosnak a nemzeti parkok jogfosztását megakadályozó módosítóját szavazták meg, hanem az LMP-s Sallai R. Benedek hasonló
Az egyik fideszes így vélekedett:
Politikai hozadéka nincs, potenciális kára viszont annál több.
Az elégedetlenségnek más jelei is vannak: a múlt héten a fenntartható fejlődési bizottság kormánypárti tagjai megszavazták a fideszes Bencsik Jánosnak a módosító javaslatát, amely a nemzeti parkok jogfosztását akadályozná meg. Ám nemcsak párttársuk javaslatát fogadták el, hanem az LMP-s Sallai R. Benedek hasonló módosítóját is. Viszont ugyanezeket a módosítókat a fideszes többségű mezőgazdasági bizottság már leszavazta.
A nemzeti parkok földtől való megfosztását a Bencsik vezette
© 2013 Kié legyen a föld?