Földet vásárol az állam a Földet a gazdáknak programban az állami földek árverésén befolyt bevételből – mondta Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában szerda reggel.
fotó: nepszava.hu
A hatályos jogszabályok és a kormányrendelet is tartalmazza, hogy az állami vagyon gyarapítására kell fordítani a földeladásból származó bevételt – mondta Fazekas Sándor. Hozzátette: eddig mintegy 130 milliárd forint bevétele származott az államnak az árverésekből, a programot folytatják.
Hangsúlyozta, a föld vagyon, nemzeti kincs, akkor is, ha a gazdák tulajdonában van. A tárcavezető kitért arra, hogy a program sikeres, eddig mintegy tízezer gazdálkodó tudott 100 ezer hektár földet venni. Árveréseken 4800 parcella talált gazdára, a szerződéskötések folyamatban vannak. Reményét fejezte ki, hogy a továbbiakban is lesz érdeklődés a döntően 10-20 hektáros parcellák iránt.
A kereskedelmi bankok közül elsőként az OTP Bank kötött megállapodást a Nemzeti Földalapkezelő Szervezettel a „Földet a Gazdáknak” Program keretében meghirdetett állami tulajdonú termőföldek értékesítése és az ahhoz kapcsolódó hitelnyújtás összehangolása érdekében.
fotó: 123rf
A
megállapodással lehetővé vált, hogy a termőföld vásárlás
finanszírozásánál a kereskedelmi bankok is fedezetként vonhassák be a
licit alá vont földterületeket, ami megkönnyíti a vásárlásához szükséges
hitelek folyósítását.
A „Földet a gazdáknak” programmal a kormány kiemelt célja, hogy a helyben lakó földművesek juthassanak termőföldhöz, ennek érdekében pedig a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet az év végére akár már az összes eladásra szánt állami földterületet meghirdetheti. A mintegy négyszázezer hektárnyi termőföld eladását célzó programban a kormány reményei szerint a termőföldek a helyben kialakult piaci ár feletti értéken cserélnek majd gazdát.
Az OTP Bank szakértői emlékeztetnek
Behúzott függönyök és zárt ajtók mögött, egy ablakon belógatott zöldaktivista lábának és megafonjának jelenlétében fejeződött be szerdán Székesfehérváron az a földárverés, ahol a kishantosi biogazdaság egykor bérelt földjeire lehetett licitálni. A Greenpeace azért igyekezett megakadályozni az árverést, mert az érintett földek bérleti joga egyelőre perek tárgya.
A zöldek első lépésben az árverezés helyszínéül szolgáló terem különböző tereptárgyaihoz láncolták magukat, egyiküket, aki a radiátorhoz rögzítette a derekát, órákig nem tudták eltávolítani.
Ahogy arról korábban írtunk, kedden befejeződik az Orbán-kormány földprivatizációjának legvisszásabb folyamata. December 8-án ugyanis kalapács alá kerülnek Kishantos földterületei is, ezzel bevégezve az egyedülálló biogazdaság történetét.
Kedden a biogazdaság hét földrésze talál (új...) gazdára, míg egyet már múlthéten privatizáltak (december 4-én a jelenlegi bérlő, Lakatos Huba versenytárs nélkül nyert a liciten).
Az említett földterületek kapcsán muszáj aláhúzni még egyszer, egyik parcella sem per- és tehermentes. Ács Sándorné, a Kishantosi Nonprofit Kft. ügyvezetője megtámadta a bíróságon az összes bérleti szerződést. Ezek közül az egyiket jogerős bírósági ítélet semmisített meg - igaz ennek ellenére a Mező Vidék Bt., mint bérlő szerepelt az árverési hirdetményben.
A perek folyamatban vannak, és
Greenpeace-aktivisták tiltakoznak a kishantosi biogazdaság által korábban bérelt földek Székesfehérváron zajló árverezése ellen jelen pillanatban. Az aktivisták felmásztak a Türr István Képzõ és Kutató Intézet tetejére, ahol az árverések zajlanak, és 25 méteres „Földrablás” feliratot festették rá lemosható festékkel, valamint egy „El a kezekkel Kishantostól!” feliratú óriási transzparenset lógattak le az árverés termének ablakába.
Az aktivisták az egyik árverés termébe is bejutottak, ahol a berendezési tárgyakhoz láncolták magukat. Az aktivisták egyelőre magát az árverést is akadályozzák. Az erőszakmentes akcióval azt üzenik, hogy nem csak a kishantosi földek, de az összes állami föld eladása tisztességtelen.
Fotó: Greenpeace Hungary Facebook oldala
A Greenpeace Hungary Facebook oldalán olvasható tájékoztatás szerint az aktivisták felmásztak az árverésnek helyt adó székesfehérvári, Seregélyesi úti épület tetejére, ahova 25 méteres "Földrablás" feliratot festettek lemosható festékkel, valamint egy "El a kezekkel Kishantostól!" feliratú transzparenset lógattak le az árverés termének ablakába. Az aktivisták az egyik árverés termébe is bejutottak, ahol magukat a berendezési tárgyakhoz láncolták.
A Greenpeace aktivistái az erőszakmentes akcióval azt üzenik, hogy
nem csak a kishantosi földek, de az összes állami föld eladása
tisztességtelen, valamint azt, hogy az állami földárverések nem
segítik az ökológiai gazdálkodás terjedését. Bár a kis, helyi
gazdálkodóknak lehet, hogy van joguk a részvételre, de lehetőségük
alig - írták.
Önleláncoló akcióval tiltakozott a Greenpeace kishantosi gazdaság parcelláinak elárverezése ellen kedden Székesfehérváron. A földek három éve vitatott körülmények között kerültek új bérlőkhöz, a használati jogukért indított perek még nem zárultak le.
Odaláncolta magát a berendezéshez több greenpeaces aktivista abban a teremben, ahol a kishantosi gazdaság parcelléinak árverezését tartották Székesfehérváron. A Greenpeace szerint jogszerűtlenül akarja eladni az állam a tíz parcellát, mivel jelenleg is bírósági eljárás zajlik a földek hovatartozásáról.
A tiltakozók nagy részét kivitték a teremből a biztonságiak, egy lányt kivéve, aki a radiátorhoz láncolta magát. Más aktivisták a Türr István Képző- és Kutató Intézet tetejére másztak fel, ahonnan „Földrablás” és „El a kezekkel Kishantostól!” feliratú transzparenseket lógattak az árverés termének ablaka elé.
Behúzott függönyök és zárt ajtók mögött, egy ablakon belógatott zöldaktivista lábának és megafonjának jelenlétében fejeződött be szerdán Székesfehérváron az a földárverés, ahol a kishantosi biogazdaság egykor bérelt földjeire lehetett licitálni. A Greenpeace azért igyekezett megakadályozni az árverést, mert az érintett földek bérleti joga egyelőre perek tárgya.
A zöldek első lépésben az árverezés helyszínéül szolgáló terem különböző tereptárgyaihoz láncolták magukat, egyiküket, aki a radiátorhoz rögzítette a derekát, órákig nem tudták eltávolítani.
Ezután az aktivisták felmásztak a Türr István Képző és Kutató Intézet tetejére, ahol az árverések zajlottak, és 25 méteres „FÖLDRABLÁS"
Behúzott függönyök és zárt ajtók mögött fejezték be a kishantosi biogazdaság egykor bérelt földjeinek kiárusítását ma délután Székesfehérváron. Az árverések ellen Greenpeace-aktivisták tiltakoztak a helyszínen erőszakmentes eszközökkel, tájékoztat közleményében a szervezet.
Az aktivisták felmásztak a Türr István Képzõ és Kutató Intézet tetejére, ahol az árverések zajlottak, és 25 méteres "Földrablás" feliratot festettek rá biológiailag lebomló festékkel. Más aktivisták eközben az egyik árverés termébe is bejutottak, ahol asztalokhoz és egy radiátorhoz láncolták magukat.
Kedd délután strómangyanús figurák, zöldszervezetek aktivistái és
rendőrök adták egymásnak a kilincset a Türr István Képző- és Kutató
Intézet székesfehérvári épületében. Itt árverezte el a magyar állam az
egykori kishantosi biogazdaság területét adó földeket.
Az, hogy
2015-ben a kormány úgy döntött, hogy újraosztja a magyar földpiac egy
komoly szeletét, és az eddigi bérleti rendszer helyett ezeket a
területeket eladja, enyhén szólva sem ütötte meg a magyar közvélemény
ingerküszöbét. Az összellenzéki tüntetésre alig néhány százan mentek el,
az árveréseket egyáltalán nem követi óriási figyelem, csak egy-egy
olyan ikonikusabb pillanat köré összpontosul pár pillanatra nagyobb
érdeklődés, mint amilyen Fazekas Sándor rokonának egészen abszurd árverése volt.
A földeladások körül is sok a kérdőjel, sokan hosszas jogi csatározásokra számítanak, és egyelőre csak annyi látszik egyértelműen, hogy az eddigi biztos nyertese az ügynek
Az internetes oldalon arról tájékoztattak: az aktivisták felmásztak az árverésnek helyt adó székesfehérvári, Seregélyesi úti épület tetejére, ahova 25 méteres "Földrablás" feliratot festettek lemosható festékkel, valamint egy "El a kezekkel Kishantostól!" feliratú transzparenset lógattak le az árverés termének ablakába. Az aktivisták az egyik árverés termébe is bejutottak, ahol magukat a berendezési tárgyakhoz láncolták.
Ahogy arról reggel beszámoltunk, kedden kalapács alá kerültek Kishantos földjei. A rossz hír az, hogy sajnálatos módon sikerrel jártak ezzel, a jó hír viszont, hogy azért nem ment ez olyan simán, és csendesen. S nemcsak a komoly sajtóérdeklődés, de a Greenpeace is megzavarta a sunnyogást.
- osztotta meg érzéseit lapunkkal Ács Sándorné. Az árverés után értük el telefonon a Kishantosi Nonprofit Kft. ügyvezetőjét, aki arról tájékoztatott a késő délutáni órákban, hogy az árverésnek helyt adó székesfehérvári, Seregélyesi úti épületnél még mindig jelen van a tűzoltóság.
Ugyanis ezt megelőzően Greenpeace-aktivisták tiltakoztak
A Nemzeti Földalapkezelő Szervezet honlapján szereplő adatok szerint a székesfehérvári 2-es árverési bizottság kedden kilenc tételt tárgyalt: négy ercsi és öt hantosi, egyenként három hektárt meghaladó földrészletet. A Seregélyesi úti épületben emellett két másik bizottságban folytak az árverések hantosi, gárdonyi, velencei és zichyújfalui földterületekről.
Az árverések lebonyolításában közreműködő kormányhivatal közölte, hogy az előre meghirdetett földrészleteket sikeresen elárverezték. Annak ellenére – jegyezték meg –, hogy a székesfehérvári 2. számú árverési bizottság munkáját a Greenpeace aktivistái próbálták megakadályozni.
A Greenpeace Hungary kedd délután Facebook oldalán jelentette be, hogy a kishantosi biogazdaság által korábban bérelt földek Székesfehérváron zajló árverése ellen tiltakozásba kezdtek. Aktivistáik felmásztak az árverésnek helyt adó Seregélyesi úti épület tetejére, ahova 25 méteres
"Földrablás"
feliratot festettek lemosható festékkel, valamint egy
Ám a jelenség általános: alig van jelentkező, leginkább a kis parcellákat viszik. Az agrártárca azt tervezi, hogy azokat a nagy darab földeket, amik nem kelnek el, feldarabolják és úgy árverezik el. Gőgös Zoltán szocialista politikus szerint "ez a szakmának az alja", mert a mezőgazdaság modernizálásához éppen hogy tömbösíteni kellene a parcellákat. Az LMP, az Együtt, a PM, az MSZP, a Munkáspárt, a DK, és a Liberálisok közös megmozdulásán a felszólalók egybehangzóan elítélték a a termőföld-privatizációt, mert ezzel a kormánypárt a vidéki foglalkoztatást teszi tönkre és nem segít a kis
A Nemzeti Földalapkezelő Szervezet honlapján szereplő adatok szerint a
székesfehérvári 2-es árverési bizottság kedden kilenc tételt tárgyalt:
négy ercsi és öt hantosi, egyenként három hektárt meghaladó
földrészletet. A Seregélyesi úti épületben emellett két másik
bizottságban folytak az árverések hantosi, gárdonyi, velencei és
zichyújfalui földterületekről.
Az árverések lebonyolításában
közreműködő kormányhivatal közölte, hogy az előre meghirdetett
földrészleteket sikeresen elárverezték. Annak ellenére - jegyezték meg
-, hogy a székesfehérvári 2. számú árverési bizottság munkáját a
Greenpeace aktivistái próbálták megakadályozni. Aktivistáik felmásztak
az árverésnek helyt adó Seregélyesi úti épület tetejére, ahova 25
méteres "Földrablás" feliratot festettek lemosható festékkel, valamint
egy "El a kezekkel Kishantostól!" feliratú transzparenst lógattak le az
árverés termének ablakába. Az aktivisták az egyik árverés termébe is
bejutottak, ahol magukat a berendezési tárgyakhoz láncolták.
A Fejér
Az árverésnek helyet adó épület tetejére pedig 25 méteres „Földrablás” feliratot festettek és egy „El a kezekkel Kishantostól!” feliratú óriási transzparenst lógattak le az árverés termének ablakába.
Az erőszakmentes akcióval az aktivisták azt üzenik, hogy nemcsak a kishantosi földek, de az összes állami föld eladása tisztességtelen. A Greenpeace szerint „az állami földárverések nem segítik az ökológiai gazdálkodás terjedését, és bár a kis, helyi gazdálkodóknak lehet, hogy van joguk a részvételre, de lehetőségük alig.”
Képek: Greenpeace / Flickr
Videó: Nagy András, 24.hu
© 2013 Kié legyen a föld?