„Város és vidék közös sorsa
(gondolatok az ország állapotáról, földügyekről, magán- és közérdekekről, hatalmi manipulációról és felelősségről)”
Külön földpályázati lehetőséget kapnának a negyven év alatti
fiatal gazdák az állami földek hasznosításakor – erről tárgyalt Fazekas
Sándor földművelésügyi miniszter az Agrya-Fiatal Gazdák Magyarországi
Szövetsége vezetőivel. Egyszerűsödhet a vágópontok hatósági
engedélyezése is.
A törvényt eredetileg a helyben termelő gazdák földhöz juttatásával indokolta a Fidesz. Ehhez képest Kishantoson is éppen a helyben termelő gazdákat sikerült megfosztani a földjüktől, a szántókat megkaparintó fideszes haverok örömére.
Az állami pályáztatás a korrupt kormányzat legnyilvánvalóbb lenyúlása, mert már a feltételrendszert is úgy alakították ki, hogy annak adják a földet, akinek akarják, az értékelő pontszámok 40 százalékát „pofára” osztják ki.
Kishantos a korrupt kormányzat,
A termőföld vásárlása esetén az általános ingatlan adásvételhez képest (például építési telek, lakás) speciális előírásokat is figyelembe kell venni. A termőföldre vonatkozó speciális szabályokat az új földtörvény (a mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló 2013. évi CXXII. törvény) szabályozza részletesen. Újdonság, hogy zártkertek esetén is alkalmazni kell ezeket a szabályokat.
Tulajdonszerzési korlátok
Fontos megemlíteni, hogy a termőföld megszerzésénél bizonyos mennyiségi korlátok érvényesülnek annak elkerülése érdekében, nehogy nagy földbirtokok összpontosuljanak egyetlen kézben. Ezen korlátok az egyes személyek esetén eltérőek.
Főszabályként a föld tulajdonjogát belföldi természetes személy és tagállami állampolgár szerezheti meg. Föld tulajdonjogát nem szerezheti meg:
a)
Az agrár-környezetvédelem európai uniós programja még 2004-ben indult és öt éves ciklusokban ad költségkompenzációt a gazdálkodóknak, amennyiben környezetbarát művelést valósítanak meg. Ez leginkább a növényvédőszerek és a műtrágya korlátozott használatát, a hígtrágya és szennyvíziszap kihelyezési tilalmát illetve egyéb környezetvédelmi előírások betartását jelenti. A legutóbbi öt éves ciklus idén augusztusában járt le és a kormány - az EU kifejezett ajánlása ellenére - saját hatáskörben nem hirdette meg a folytatást. A jövő iránt érzett felelősség egy gazdasági évre így
A konferenciát Jávor Benedek, az Európai Parlament Környezetvédelmi Bizottságának alelnöke nyitotta meg. Elmondta, bár az uniós mezőgazdasági, növényvédelmi szabályozás szigorú, a valóságban az Európai Bizottság sok esetben indokolatlanul is felmentést ad azok megtartása alól.
Kirsten Thompson, a Greenpeace International tudományos szakértője kimutatta, hogy az utóbbi évek statisztikái szerint egyre többféle vegyszermaradék található a mezőgazdasági terményekben, így a vegyszerek együttes egészségügyi hatása már szinte egyáltalán nem becsülhető meg. Elhangzott az is, hogy a magyar kormány különösen gyakran keres kibúvókat az uniós normák teljesítése alól. A konferenciára meghívott biotermelő gazdálkodók gyakorlati példákkal mutatták be, hogy az ökológiai termelés hosszabb távon sokkal hatékonyabban tudja élelmezni az emberiséget, mint
A könyv a hazai földtulajdon szerkezet és mezőgazdálkodás történeti áttekintése mellett a földforgalmi törvény újragondolására, a fenntarthatóság szempontjait integráló üzemszabályozási és földvédelmi törvények megalkotására, a nagybirtokok veszélyeire, az állami földbérlet-pályázatok körüli botrányokra, az uniós mezőgazdasági támogatási rendszer érdemi átalakítására hívta fel a figyelmet.
Ángyán József, a második Orbán kormány agrártárcájának volt államtitkára, aki éppen az állami földbérlet pályázatok visszásságai miatt mondott le posztjáról, hangsúlyozta, a kormány állandóan a kis és közepes családi gazdaságok támogatásáról és arról beszél, hogy a termőföldnek magyar kézben kell maradnia. Csakhogy „nagyon különbözőek azok a magyar kezek” –
Tegnapi évforduló: Kishantos elpusztítása
- 2013. április 24-én jelentettük be egy budapesti sajtótájékoztatón, hogy Kishantos elveszítette földjeit - a színlelt pályázat eredményeként - "Nem nyert!". Ekkor azt is bejelentettük, hogy minden lehetséges jogi eszközt igénybe veszünk Kishantos megmentése érdekében.
- A szót tett követte, megtettük a szükséges jogi lépéseket. Az ombudsman és a jövő nemzedékekért felelős helyettese mellénk állt, és 13 oldalas tanulmányban vezette le, hogy Kishantos alkotmányos védelemre méltó érték, erről nyilvános nyilatkozatott is kiadtak, mely az ombudsman honlapján megtalálható. Összesen 12 per, és 2 pótmagánvádas büntető eljárás van folyamatban.
- 2013. november 4-én a Nemzeti Földalap egy szabálytalanul lebonyolított ún. átadás-átvételi eljárásban akarta visszavenni és a
© 2013 Kié legyen a föld?