Ez utóbbi támogatási formával kapcsolatban a Miniszterelnökség fejlesztéspolitikai kommunikációjáért felelős helyettes államtitkársága közleményt adott ki, amelyben leírta, hogy a kormány nem szünteti meg az AKG támogatásokat, hanem hatékonyabban fogja segíteni a magyar gazdák környezetvédelmi tevékenységét.
Az új rendszer életbe lépéséig pedig átmeneti finanszírozás bevezetésére készülnek. Igaz, néhány napja erről még szó sem esett, viszont óriási felháborodást keltett az érintettek körében, hiszen sokan több millió forintot áldoztak, beruháztak csak azért, hogy pályázhassanak az AKG támogatásra.
A Miniszterelnökség néhány nap gondolkodási idő után közölte azt is, cáfolják, hogy a kormány lemondott volna erről az uniós támogatásról. Magyarázatuk szerint az unió által felkínált hosszabbítást csak
A hivatkozásokkal együtt félezer oldalt kitevő, minden szempontból alaposan dokumentált tanulmány a tényfeltáró munka iskolapéldája lehetne, ha azzal az igénnyel készül. De a volt államtitkár ezt inkább mementónak, kordokumentumnak, időbe vésett jelnek, a magyar agrárium napjainkban zajló, legújabb kori elhasalásának, a rendszerváltással kibontakozó remények megfeneklésének látja.
Már a pályáztatás, a rendszer technikája is sokat elárul. A minisztérium által megszabott (célba vett) 20 hektár körüli birtokátlag matematikai értelemben kijön, de mivel a családokon, érdekeltségeken belüli összesítést a minisztérium nem tesz közzé, ez önmagában lehetővé teszi a helyi háttér-megállapodásokat. A számításokat (a hivatal helyett) a volt államtitkár végzi
Százezer kis és közepes mezőgazdasági
vállalkozást lehetetlenít el az 1200 hektár feletti területalapú
támogatások teljes megvonása a MOSZ szerint. Ezzel éppen a legfontosabb
agrárréteg kerül nehéz helyzetbe.
Bár nem ez volt a cél, a kormánynak a területalapú támogatások (SAPS) ügyében tervezett intézkedése a magyar mezőgazdaság amúgy is gyenge versenyképességének csökkenéséhez fog vezetni – érvelt a támogatások rendszerének várható módosítása ellen a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének (MOSZ) elnöke a mezőgazdasági bizottság ellenőrző albizottságának tegnapi rendkívüli ülésén. Nagy Tamás kiemelte: a lemaradás nemcsak a fejlett nyugat-európai agrárvállalkozásokhoz, de a régió országainak mezőgazdaságához képest is jelentős. Ezért fontos lenne, hogy a 2014 és 2020 közötti uniós támogatások segítsék a hátrány eltüntetését.
Összevesztek az ellenzéki képviselők a kormánypárti honatyákkal a területalapú támogatások átalakításán, a mezőgazdasági bizottságban. A Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének elnöke szerint nem az oligarcháknak lesz rossz, hanem a több millió mezőgazdaságban dolgozónak. A Fidesz szerint a kormány a családi gazdaságok mellett áll.
Továbbra is eltérő a kormánypártok és az ellenzék megítélése a területalapú támogatásokra vonatkozó degressziós intézkedések hatásáról, amelyeket az Országgyűlés Mezőgazdasági Bizottságának Ellenőrző Albizottsága ülésén vitattak meg a képviselők szerdán, az ellenzéki pártok javaslatára.
Az ülést követően Font Sándor, a Mezőgazdasági Bizottság fideszes elnöke azt mondta: a kormány és a kormányzó oldal pártjai továbbra is a kis- és közepes birtokon gazdálkodó családi gazdaságok és a munkahelyteremtés mellett állnak, miközben az MSZP és a baloldal a tsz-alapú nagybirtokok érdekében próbál fellépni. “A baloldal semmit nem tanult vidékromboló politikájából, ha ma kormányoznának, ugyanezt tennék” – tette hozzá.
Gőgös Zoltán, az MSZP szakpolitikusa ugyanakkor úgy vélte, hogy a kormány intézkedései nyomán a tőkével rendelkező nagyüzemek tönkremennek,
Továbbra is eltérő a kormánypártok és az ellenzék megítélése a területalapú támogatásokra vonatkozó degressziós intézkedések hatásáról, amelyeket az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának ellenőrző albizottsága ülésén vitattak meg a képviselők szerdán, az ellenzéki pártok javaslatára.
Az ülést követően Font Sándor, a mezőgazdasági bizottság fideszes elnöke azt mondta: a kormány és a kormányoldal pártjai továbbra is a kis- és közepes birtokon gazdálkodó családi gazdaságok és a munkahelyteremtés mellett állnak, miközben az MSZP és a baloldal a tsz-alapú nagybirtokok érdekében próbál fellépni. „A baloldal semmit nem tanult vidékromboló politikájából, ha ma kormányoznának, ugyanezt tennék” – tette hozzá.
Gőgös Zoltán, az MSZP szakpolitikusa ugyanakkor úgy vélte, hogy a kormány intézkedései nyomán a
a
meg nem alakult helyi földbizottságok helyett arról,
hogy ki vehet földet Magyarországon
A Parlament 2012. december 17-én a III. Alaptörvény módosítással sarkalatos törvénnyé tette a Földforgalmi törvényt, majd ugyanaz a Kormány, mely ezt beterjesztette – nem egészen egy évvel később elszabotálta a törvény rendelkezését a helyi földbizottságok létrehozásáról.
A II. Orbán kormány nem készítette el, nem adta ki az erre vonatkozó végrehajtási rendeletet, így a jegyzők nem tudtak eleget tenni a sarkalatos törvény alábbi rendelkezésének:
(6)9 A helyi földbizottság tagjainak megválasztása érdekében - az e törvény végrehajtására kiadott rendeletben meghatározottak szerint - a települési önkormányzat jegyzője összehívja a helyi gazdálkodói közösség közgyűlését.
A földtörvény 2014 május 1-én hatályba lépett úgy, hogy a helyi földbizottságok nem jöttek
Azt gondolom, hogy a nagy csinnadrattával beharangozott „agrártámogatási reform” egyszerűen és túlnyomórészt csak kommunikációs trükk, a népnek szóló „szájkarate”, nem több – nyilatkozott Ángyán József a NOL-nak.
Összefoglalva a NOL-nak adott interjúját: az 1200 hektárnál nagyobb területek után járó támogatás elvonásából, nem a kicsik emelt összegű támogatása valósul meg, hanem Lázár bejelentése szerint ezt a 20 milliárd forintot átcsoportosítják az állattartók megsegítésére, és Ángyán szerint ez a trükk.
Ma állatot a faluban, a portákon viszonylag kevesen tartanak. Az állatállomány nagy része – a baromfi 65 százaléka, a sertések háromnegyede, a szarvasmarha-állomány közel 85 százaléka – a hazai, európai léptékben hatalmasnak számító nagybirtokok szakosított állattartó telepein van, amelyektől – véli Ángyán – csak szavakban, kommunikációs megfontolásokból tervez elvonni a kormány. Az állattartás támogatásával ugyanis ezt az összeget épp nekik fogja visszajuttatni.
A pénzt azok a gazdák kapták, akik zöldebb termelési módszerre váltottak, vagy vállalták a szigorúbb környezetvédelmi előírások betartását. A szervezet szerint az sem igaz, hogy a területalapú támogatás átcsoportosítása csak a nagygazdaságokat érinti, a megvonás a kis- és közepes gazdaságokat is sújtja.
Egy 51 hektáros etyeki földterületen évek óta lucerna nő. A földet környezetbarát technológiával művelik, betartva a legszigorúbb uniós környezetvédelmi előírásokat, ezért hektáronként 155 euró támogatást nyújt az unió. Az agrár-környezetgazdálkodási programban részt vevő gazdákat 2009 óta kiemelten támogatják, idén szeptemberben azonban ez a program lejár. Brüsszel
Ez az intézkedés a vidék leépülésével, az agrártermelés visszaesésével, az innováció alkalmazásának visszaszorulásával jár.
Az új szabályozással megspórolt forrást többek között az állatjólét támogatására, a koca, a baromfi és a hízott bika tartásának segítésére fordítják, ami a miniszter szerint 50-70 ezer új munkahely létesítését jelenti. A Napi Gazdaság egy több mint 400-as listát is közzétett, amelyben azok a mezőgazdasági cégek szerepelnek, akiket
– Csongrád megyében 25 gazdaságot érint az, hogy a kormány hétfői döntése alapján a jövőben nem kaphatják meg az eddig automatikusan járó uniós földalapú támogatást – nyilatkozta Stadler Ferenc, a Mezőgazdasági Termelők Csongrád Megyei Érdekvédelmi Szövetségének titkára. – Nyilvántartásunk szerint ennyien gazdálkodnak 1200 hektárnál nagyobb területen. Mivel a fele nem foglalkozik állattartással, mintegy 12-13 gazdálkodónál nagyon súlyos gondok lesznek. Az agrártámogatási rendszer átalakítása azt is jelenti, hogy az 1200 hektárt átlépő gazdaságok az egyéb vidékfejlesztési támogatásoknál se rúghatnak labdába.
A kormány azt mondja, azért az elvonás, hogy a támogatások ne az „oligarchákat, zöldbárókat" segítsék. Ugyanakkor támogatás nélkül a hazai állattartásnak vége
A különböző politikai oldalakhoz kötődő gazdasági érdekcsoportok szépen megosztoztak a privatizált, közös nemzeti vagyonelemeken – állítja az első harminc, 2011-ben legnagyobb támogatásban részesült vállalat céghálóit visszabontva Ángyán József. A szakpolitikus megállapította, a támogatási rendszer legnagyobb haszonélvezője hat nagy tőkeérdekeltség volt. Az általuk használt, támogatott földterület meghaladta az 58 ezer hektárt. A közös agrárkasszából 2011-ben közel 14 milliárd forint támogatáshoz jutottak, amelyből a terület alapú támogatások több mint 3,2 milliárd, a fejlesztési források pedig közel 11 milliárd forintot tettek ki.
A hat érdekcsoport
A Bólyi és a Dalmandi Mezőgazdasági Zrt. ma már a Csányi Sándor érdekeltségébe tartozó Bonafarm cégcsoport tagja.
A Dél-Pest Megyei
Csődbe viheti a Nemzeti Parkokat a földalapú támogatás elvonása - azaz nemcsak a zöldbáróknak gyűlik meg a baja az új szabályozással, aminek módosítását már kilátásba helyezték.
A Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ) szerint hosszú távú, visszafordíthatatlan, jóvátehetetlen és katasztrofális károkat okoz a mezőgazdaságban a kormány hétfőn bejelentett döntése, amely szerint az 1200 hektár feletti területen gazdálkodókat „megfosztják” az uniós támogatásoktól. Az érdekképviselet szerint ez az intézkedés az elmúlt 20 év legsúlyosabb döntése, aminek következménye a 90-es évek elejei agrártermelés és foglalkoztatás visszaeséséhez hasonlítható.
A szövetség azt mondja, a kormánydöntés éles ellentétben áll a kabinetnek a foglalkoztatás növelésére és az állattenyésztés fejlesztésére irányuló törekvéseivel, nem szolgálja sem az ország, sem az ágazat és különösen nem a vidék fejlődését. A Miniszterelnökséget vezető Lázár János szerint viszont a rendszer kialakításakor a munkahelyteremtés volt az elsődleges szempont, a nagybirtokok érdekeit nem tudták figyelembe venni.
Elemzők szerint kérdéses, hogy a Nemzeti Bank meddig tudja tartósan alacsonyan tartani az alapkamatot. Kérdéses, hogyan alakul a forint árfolyama. Balatoni András a Privátbankár híradójának úgy nyilatkozott: mindenképpen kedvező, hogy a jegybank az inflációs célokra fog koncentrálni, és ha ez veszélybe kerül, akkor átgondolja a kamatpályát.
Tovább erősödött a forint az euróhoz képest a bankközi devizapiacon. A jegyzés délhez közeledve már a 307-es szint alá bukott. A dollár kurzusa 227,7-ig, a svájci franké 252-ig ereszkedett.
A budapesti értéktőzsde az összességében optimista nemzetközi hangulat ellenére is gyengén teljesít. A hazai nagypapírok közül a leggyengébb teljesítményt a Richter
Több nemzeti park, és egyetemi gazdaságok is érintettek a
támogatás megvonásában – mondta Torba Tamás közgazdász. Szerinte ettől
nem lesz igazságosabb a rendszer, a mezőgazdaságban „nincs olyan,
hogy a kisvállalkozásoknál többen dolgoznak, mert ott nagyobb a
jövedelemtermelő képesség, ezt nem is tudom, hogy gondolják”.
A nagyüzemekben elbocsátásokra számít a támogatások elvesztése miatt, de ezen dolgozókat a kisvállalkozások nem fogják átvenni. A modern mezőgazdaságban, főleg az állattartásban kevesen dolgoznak még a nagyüzemekben is, tehát óriási tévedés, ha a kormány ebben a szektorban akar munkahelyeket teremteni – fejtette ki a közgazdász.
Torba azt is leszögezte: nem igaz, hogy a nagyüzemek extra profitot termelnének. Az, hogy egy üzemben nagy a gépesítés, azt jelenti: sok pénzt fektettek be. Ezekről azt várja a vállalkozó, hogy megtérüljenek. Az, hogy az elvárható hasznot egy bizonyos szint
Nem nullázza le teljes mértékben a kormány az 1200 hektárnál nagyobb agrárgazdaságok uniós
A kormány hétfőn döntött a következő hét évre vonatkozó agrártámogatási rendszer átalakításáról, amelynek értelmében a nagybirtokok - azaz az 1200 hektár feletti területen gazdálkodók - elvesztik az automatikus támogatásokat. A döntést már Orbán Viktor miniszterelnök már a múlt héten belengette. A 444.hu szerint viszont a múlt heti tervekhez képest enyhült a szigor: az állattartók ugyanis egy új támogatási rendszerrel vígasztalódhatnak.
Eddig minden megművelt föld után a terület nagysága alapján egyformán járt az EU-tól érkező támogatás. Minél nagyobb birtokon gazdálkodott valaki, annál több pénzt kapott. Most ez úgy változik
A kishantosi persorozatban birtokvédelmi pert nyert a kishantosi földeken őrjöngő Szabó Zsolt is. „Szabó Zsolt és ügyvédje szerint a kishantosiak és a Greenpeace aktivistái az utak lezárásával akadályozták, illetve paragrafus táblákkal megtámadták őt, amikor dolgozni akart a földterületen. A nyilvánvaló valótlanságokat a kishantosiak ügyvédje természetesen azonnal cáfolta” – derül ki a Greenpeace közleményéből.
Az első két pert birtokvédelmi pert egyazon bírónőnél a kishantosi biogazdaság nyerte és ezt követte négy másik per, másik bíróval és a perekbe becsatlakozó NFA ügyvédekkel, így összesen három, az
A földtörvény módosítását kezdeményezték a helyzet rendezésére – közölte Bárándy Gergely. Ipkovich György azt mondta, helyre tennék azt a jogalkotási bakit, amely kizárja az egy hektár alatti területek, zömében zárt kertek bérbeadását a nem földtulajdonosok számára.
Hozzátette, jóhiszemű, és nem figyel azokra, akik szerint a törvénymódosítás tudatosan zárta ki az érintetteket a bérletből, ami a földmutyi újabb fordulatait vetíti előre.
A szombathelyi polgármesterjelölt szerint a kérdést őszig kellene rendezni, mert többnyire akkor járnak le a bérleti szerződések. Megjegyezte, Szombathelyen 1500 kiskerttulajdonost érint a törvénymódosítás, ők többnyire lakótelepi munkásemberek, akik zöldség- és
Az összecsapott földtörvény elvenné a hobbikerteket a mostani bérlőktől.
– Mérgemben már majdnem nekiestem Stihl fűrésszel ennek a szerencsétlen meggyfának, pedig nem érdemelte volna meg, hogy rajta álljak bosszút – mondja Szombathely oladi városrészében egy hobbikertbérlő. Indulatos keserűségét az váltotta ki, hogy a módosított földtörvény értelmében az önkormányzat nem újíthatja meg a szeptemberben lejáró bérleti szerződéseket. Konyhakertet is csak az bérelhet ugyanis, aki életvitelszerűen földműveléssel foglalkozik, s ehhez valamilyen képzettsége van. A jogszabály Magyarországon legalább félmillió embert érint.
– Elhessegettem magamtól a fakivágás gondolatát, egyébként is távol áll tőlem a gondolat, hogy ha nekem nem lehet, ne legyen másnak sem –higgad le a férfi, aki neve helyett úgy mutatkozik be:
– Klasszikus
„Hétszőlő problémája a magyar állam és a földhasználati jogviszony kérdéséről szól. Arról, hogy ki mit írt alá, és azt miként teljesíti. Jelenleg az biztos csak, hogy a terület tulajdonjoga az államé, de hogy a felek most hogy állnak egymással, arról semmiféle információm nincs” – mondja Prácser Miklós, Tokaj-Hegyalja Hegyközségi Tanácsának (HT) elnöke, akinek hivatalból mindenről, ami a borvidéken történik, tudnia kell.
Ha tud is, nem árulja el, mennyit tud valójában arról a borvidéken közbeszéd tárgyaként forgó lehetőségről, miszerint az állam elveheti az egyik legszebb, legújabb nagybirtokot
Elképesztő emberi felelőtlenség, a mérhetetlen haszonvágy okozta a
tiszafüredi lépfenefertőzést - jelentette ki az M1 Ma reggel című
műsorában a Földművelésügyi Minisztérium parlamenti államtitkára, Nagy
István. Megnyugtatónak tartja viszont, hogy a magyar hatóságok képesek
azonnal felderíteni az ehhez hasonló eseteket.
Mint mondta, a
szaktárca is képs kezelni ilyen problémákat, ám ezeket a fenyegetéseket
csak akkor lehet jól kezelni, ha az érintettek megfelelően
együttműködnek a hatóságokkal. "Ahol van együttműködés, ott a hatóság
azonnal képes megoldani a problémát" - hangoztatta az államtitkár.
Ezért az ellenzéki párt több ponton átalakításokat szorgalmaz.
Sallai R. Benedek, az LMP országgyűlési képviselője keddi sajtótájékoztatóján visszautasította a Magosz és a kormányzat által mondottakat, miszerint a kedvező hatások már érezhetők. Kijelentette: a törvénynek csak negatív hatásai vannak, a jogszabály lelassította például a földforgalmat és lehetetlenné tette, hogy a kistermelők földhöz jussanak. Ha bárki hobbikertet szeretne, nem tudna fél hektár földet sem vásárolni mezőgazdasági termelési regisztráció nélkül – tette hozzá.
A legnagyobb problémának azt tartotta, hogy a törvény kifejezetten segíti a nagybirtokszerkezet növekedését. A nagybirtoknak a mai napig lépéselőnye van bárkivel szemben, akinek pedig egy-egy település közigazgatási határán belül sok helyen van földje, annak sok lehetősége van újabbhoz jutni – jegyezte meg.
Jakab István a közrádióban arról is beszélt, hogy az állattenyésztő gazdaságoknak forrásokat kell visszaáramoltatni.
A mezőgazdaság a nemzetgazdasághoz több mint 10 százalékkal járul hozzá, de az agrárszaldónkat több mint 50 százalékkal javította – jelentette ki Jakab István, a Magosz elnöke a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában.
Hozzátette: összességében tavaly 8,1 milliárd eurót ért el a magyar
Jakab István Magosz elnök szerint érezhető az új földtörvény kedvező hatása. Nem csoda, ha elégedett a földtörvénnyel – egészen pontosan annak Kormány általi elszabotálásával – hiszen a Magosz vezérkara teljhatalmat kapott: a helyi földbizottságok helyett ők döntenek arról, hogy ki vehet földet Magyarországon, és ki nem.
Az új földtörvény, a földhöz jutás szabályainak szigorodása máris érezteti kedvező hatását - mondta Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (Magosz) elnöke. Jakab István beszédében kiemelte, hogy az agrárfejlesztési stratégia egyik legfontosabb eleme a nagyüzemek és a családi gazdaságok jelenlegi 50-50 százalékos arányának megváltoztatása a kis- és középgazdaságok javára, a 80-20 százalékos birtokpolitikai arány kialakítása. A kétharmados parlamenti többséggel megszavazott földtörvény, a földhöz jutás szabályainak szigorodása máris érezteti kedvező hatását - jelezte az elnök. Nem elég azonban a földet megszerezni, megtartani csak
Értesítem/értesítelek, hogy a 2014. június 25-én rendezett 26. GMO-Kerekasztal kiadványa – amely kiemelten a TTIP-vel foglalkozott elérhető a http://bdarvas.hu/main/idn6060 linken, illetve onnan pdf formában letölthető. A kiadvány tartalomjegyzéke:
A Transatlantic Trade and Investment Partnership (TTIP) tárgyalások általános céljairól, az ezzel kapcsolatos GMO-Kerekasztal ülésének szervezéséről (Darvas Béla)
A jövő kiárusítása... – Az EU-USA szabad kereskedelmi tárgyalások veszélyei (Fidrich Róbert)
Vélemény az Európai Unió – Egyesült Államok Kereskedelmi és Befektetési Megállapodás (TTIP) Greenpeace által ismert tartalmáról (Tömöri Balázs)
A kereskedelem szabadsága vagy a gazdasági érdekek kikezdhetetlensége" (Jávor Benedek)
Milyen jogintézményt terveznek a multinacionális befektető cégek a Transzatlanti Kereskedelmi és Beruházási Partnerség (TTIP) alapján a nemzeti önvédelmi szabályozók miatt elmaradt hasznuk kárigényének a nemzetállamokkal szemben közvetlen érvényesítésére" (Tanka Endre)
Kémiai- és genetikai-biztonsági kockázatok a Transatlantic Trade and Investment Partnership (TTIP) egyes részleteiben (Simon Gergely)
A
A Parlament 2012. december 17-én a III. Alaptörvény módosítással sarkalatos törvénnyé tette a Földforgalmi törvényt, majd ugyanaz a Kormány, mely ezt beterjesztette – nem egészen egy évvel később elszabotálta a törvény rendelkezését a helyi földbizottságok létrehozásáról.
A II. Orbán kormány nem készítette el, nem adta ki az erre vonatkozó végrehajtási rendeletet, így a jegyzők nem tudtak eleget tenni a sarkalatos törvény alábbi rendelkezésének:
(6)9 A helyi földbizottság tagjainak megválasztása érdekében - az e törvény végrehajtására kiadott rendeletben meghatározottak szerint - a települési önkormányzat jegyzője összehívja a helyi gazdálkodói közösség közgyűlését.
Az új földtörvény, a földhöz jutás szabályainak szigorodása máris érezteti kedvező hatását - mondta Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (Magosz) elnöke a szövetség tisztújító küldöttközgyűlésén szombaton, Gödöllőn.
Az elnök kiemelte, hogy az agrárfejlesztési stratégia egyik legfontosabb eleme
Az új földtörvény, a földhöz jutás szabályainak szigorodása máris érezteti kedvező hatását – mondta Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (Magosz) elnöke a szövetség tisztújító küldöttközgyűlésén szombaton, Gödöllőn.
Az elnök kiemelte, hogy az agrárfejlesztési stratégia egyik legfontosabb eleme a nagyüzemek és a családi gazdaságok jelenlegi 50-50 százalékos arányának megváltoztatása a kis- és középgazdaságok javára, a 80-20 százalékos birtokpolitikai
A teljesen érthetetlen szabályozásnak úgy tűnik először Szombathelyen lesznek "áldozatai", 1500 szombathelyi család októberben lejáró szerződése miatt elbúcsúzhat a jövedelemkiegészítésre, illetve az önellátásra szolgáló bérelt kertjétől - derült ki Ipkovich György, az MSZP szombathelyi polgármesterjelöltje és Nemény András Vas megyei elnök kedden tartott sajtótájékoztatóján.
Ipkovich György a Népszavának azt mondta, a toldozott-foltozott "alaptörvényhez" hasonlóan, a május 1-jén hatályba lépett földtörvény módosítása sem maradhat el. "Ha az urak gondolkodtak volna, akkor a többnyire nagyvárosi embereket nem hozzák ilyen lehetetlen helyzetbe, hogy települések határában található jórészt egy hektár alatti gyümölcsösök, zöldséges kertek művelőit, lakótelepi embereket, alkalmazottakat, munkásokat kizárják a bérlők közül" - fogalmazott.
Szubjektív értékelés alapján döntöttek a földpályázatokról, olyanok nyertek, akik a számonkérhető vállalások alapján nem juthattak volna földekhez – írja a VS. Így golyózták ki a kishantosi mintagazdaságot és így juthatott földekhez a felcsúti polgármester és családja is.
Elkezdődött a Kishantosi Mintagazdaság pere a Nemzeti Földalapkezelővel szemben, azonban már nem a birtokvédelem miatt zajlik a jogi háború, hanem azért, mert a kishantosiak az egész pályázati eljárást vitatják – tudósít a VS. A mintagazdaság által bérelt 452 hektár földet az állam 2012-ben
Másfél évvel a döntés után kezdhetik meg érdemben vitatni a
földpályázatok eredményét az egykori kishantosi biogazdálkodók. Közben
az NFA még mindig mindent megtesz azért, hogy ne legyen átlátható az
állami földek odaítélése. Aki képes átrágni magát a pdf-tengeren, az
érdekes eredményeket kaphat: senki által nem ellenőrizhető, szubjektíven
pontozott tervekkel lehetett értékes földekhez jutni.
Kedden elindult a Pesti Központi Kerületi Bíróságon az első per, amelyet a Kishantosi Mintagazdaság indított a Nemzeti Földalapkezelővel (NFA) szemben. Ez az eljárás már nem csak ideiglenes, birtokvédelmi intézkedésért folyik, az egykori biogazdaság érdemben vitatja azokat a pályázatokat, amelyekkel más bérlők kezébe játszották át két évtizede gondozott földjeit.
A kishantosiak azután kezdtek perelni, hogy az általuk bérelt 452 hektár földet 2012 őszén megpályáztatta az NFA, és a biogazdaság végül egy fél hektár földet sem nyert. Földhöz
© 2013 Kié legyen a föld?